Opis tynków glinianych i wapiennych

Tynk gliniany

Glina jest surowcem ekologicznym, a odpowiednio wykorzystana daje świetny efekt wizualny. Tynk gliniany można stosować właściwie na wszystkich rodzajach podłoży (cegły, pustaki, beton, tynki wapienne, tynki cementowe, płyty gipsowo-kartonowe, kostki słomy, maty trzcinowe) zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednak wykonanie tynku glinianego na zewnątrz wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed rozmyciem, np. poprzez zastosowanie daleko wysuniętego okapu.
Zaleca się pokrywanie gliną materiałów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na człowieka; takie jak: cegły i pustaki wykonywane z odpadów hutniczych. Wynika to z właściwości neutralizujących jakie posiada glina.

Jednym z elementów, mających wpływ na ekologię, jest ograniczenie energii potrzebnej do transportu materiałów budowlanych. Taką możliwość daje nam właśnie glina, gdyż występuje ona powszechnie na terenie całej Polski. Chcąc wykorzystać ten materiał, wystarczy zasięgnąć informacji o występowaniu jej złoży oraz ludzi pracujących z gliną tj. zdunowie czy ceramicy lub miejscowe geologiczne jednostki badawcze.

Aby wykonać masę do tynkowania musimy znać spoistość gliny, czyli to, czy jest tłusta czy chuda. Dzięki temu wiadomo jaką ilość piasku należy dodać do masy. Glinę przed użyciem (do wytworzenia masy) namacza się w wodzie przez około dobę. Po takim przygotowaniu, wiadomo, że typowy stosunek piasku do gliny to 1:2. Do masy glinianej dodajemy sieczki słomianej, przy pierwszych warstwach – obrzutki. Ostatnia warstwa nie zawiera już sieczki. Tynk mieszany jest zazwyczaj w betoniarce lub dużych pojemnikach. Wykonuje się go poprzez narzucanie masy ręcznie lub narzędziami. Po przeschnięciu pierwszej warstwy nakładane są kolejne, aż do uzyskania płaskiej powierzchni ściany, co wymaga od 5 cm do 10 cm tynku.
Jeśli tynk gliniany wykonujemy jako zewnętrzny – stosowany jest dodatek szkła wodnego do ostatnich warstw lub wapno. Można również zabezpieczyć powierzchnię roztworem mydła szarego. W ten sposób chronimy tynk gliniany przed rozmywaniem.

Źródło: costka.com

Tynk wapienny

Podstawową funkcją tynków jest ochrona muru przed ingerencją negatywnych czynników. Tutaj świetnie spełnia tę funkcję tynk wapienny, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Materiały tynkarskie zawierające wapno, posiadają funkcję samo-naprawiania pęknięć. Tynk wapienny jest odporny na wilgoć, gdyż nie chłonie wody, a umożliwia jej odprowadzenie. Wapno sprawia także, że tynk jest elastyczny i nie niszczeje pod wpływem wahań temperatury.

Ważną cechą tynków wapiennych jest wysoka porowatość, przez co umożliwiają swobodny transport pary wodnej. Tynk jest masą powstałą z połączenia ciasta wapiennego, piasku i wody w odpowiedniej ilości. Twardnienie tynku następuje dzięki działaniu dwutlenku węgla. Zastosowanie tego tynku jest proste, ze względu na jego urabialność. Tynk wapienny często stosowany jest jako renowacyjny zgodnie z zasadą nakładania tynku słabszego na mocniejszy. Tynk wapienny nie poddaje się szkodliwemu działaniu grzybów, gdyż jego zasadowy odczyn nie pozwala na ich zasiedlenie. Żywotność tynków wapiennych wynosi minimum 50 lat.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now