Opis podłóg z naturalnych materiałów

Deski podłogowe

Deski podłogowe to jedno z bardziej popularnych rozwiązań, stosowanych zarówno w budownictwie tradycyjnym jak i naturalnym. Charakteryzuje się wyjątkową trwałością oraz niepowtarzalnym, szlachetnym wyglądem. Stosowane są różne gatunki drewna: od sosnowego, poprzez modrzewiowe, aż po dębowe. Standardowe grubości desek to 15 mm, 21 mm, 28 mm, 32mm. Elementy łączone są na pióro wpust, a podłoga układana jest na legarach. Po ułożeniu elementów – powierzchnia wymaga cyklinowania oraz zabezpieczenia poprzez lakierowanie lub olejowanie.

Bruk drewniany

Bruk drewniany ma swoje początki już w starożytności. Do jego wykonania używane są najtrwalsze gatunki drewna. Przy jego wytwarzaniu używało się najtrwalszych gatunków drewna. W XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych układano z niego całe ulice, a niektóre z nich zachowały się do  dnia dzisiejszego np. w Chicago.

W dzisiejszych czasach bruk drewniany przeżywa swój renesans. Wykorzystywany jest do tworzenia chodników w ogrodach, podłóg w altanach i tarasach, opasek wokół domu czy podjazdów. Sposób jego układania jest analogiczny do bruku betonowego.

Bruk powinien być zrobiony z litego drewna i poddany procesowi impregnowania, który nadaje mu odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz charakterystyczną barwę. Jeśli drewno nie zostało zaimpregnowane fabrycznie, należy je zabezpieczyć własnoręcznie, najlepiej preparatami olejowymi. Zabieg ten chroni drewno przed działaniem niekorzystnych czynników. Warunkiem trwałości chodnika z bruku drewnianego jest ułożenie go na podbudowie, która odprowadza wodę. Może to być warstwa żwiru albo pospółki grubości 20 cm. Bruk zaleca się układać z kilkumilimetrowymi szczelinami pomiędzy elementami wypełnionymi piaskiem. Wynika to ze zmiany objętości drewna pod wpływem wilgoci, co może skutkować wypaczeniem.

Klepisko

Klepisko, jako rodzaj powierzchni podłogi wewnątrz budynków, stosowane było od wieków. Współczesne materiały i doświadczenie może sprawić, że taka nawierzchnia będzie pozbawiona jakichkolwiek wad. Pod klepiskiem wykonywana jest warstwa z grubego kruszywa lub tłucznia. W warstwie klepiska można z powodzeniem zastosować ogrzewanie podłogowe. Klepisko układa się z kilku warstw, a tą górną impregnuje olejem lnianym. Po wyschnięciu klepisko poleruje się przy użyciu wosków naturalnych.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now
Bruk drewniany